Son Eklenenler

05 Şubat 2009

İşsizler Ordusu

Yeni bir ordumuz var, haberiniz var mı? Benim de bir üyesi olduğum, son yıllarda mevcudu hızla artan işsizler ordusu. Nasıl bir ülkede işsizler ordusu gibi bir terim kullanılır, anlayabilmiş değilim! Hoş anlamaya çalışmak da bizi nerelere sürükler bilinmez. Örneğin her an ne idüğü belirsiz bir soruşturma kapsamına dahil edilebilirsiniz. İnsanlar ne yazık ki sistemli bir şekilde sindirilmeye çalışıyor. Düşünen insan adeta engelleniyor. Haldun Taner'in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyununda dediği gibi:

Amma çok düşünmek de iyi değildir. İnsanın kafasına zararlı fikirler üşürür. Büyüklerimiz her şeyi bizden iyi düşünür.
Bu konuda ortaya çıkan son gelişme, geleceğini bilime adamış binlerce insanı ilgilendiriyor. Geçen yıl araştırma görevlilerine maaş ve sosyal güvence yerine burs verilmesi önerisi gündemdeydi. Bugünkü bir haber de olası sorunları gösteriyor bize: Doktoralı işsizler ordusu geliyor.
Üniversitelerde bilim insanlarının geleceği bu denli karanlıkken, Cumhurbaşkanı, oğlunu Suudi Arabistan gezisine dahil ediyor. Ne diyor haberde:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan gezisine katılan oğul Mehmet Emre Gül, Türk ve Suudi işadamları için düzenlenen öğlen yemeğine katıldı. Emre Gül, henüz 15 yaşında kurduğu şirketle internet üzerinden alışveriş yapılan bir site kurarak iş hayatına atılmıştı. Emre Gül, bu yemeğe katılarak Türkiye adına bu tür bir uluslararası yemeğe katılan 'En genç Türk patron' ünvanını da almış oldu.

Demek ki boşuna okuyoruz efendim. Cumhurbaşkanı'nın oğlu uluslararası gezilerde iş yemeklerine katılır, Başbakan'ın oğlu gemicik alır, Maliye Bakanı'nın çocukları ithalat işinde epey yol alıp enerji santrali işine girerler; ve fakat bu ülkede her beş gençten birisi işsizdir. Ne mutlu o yöneticelere ki, çocuklarını bu işsizlikten koruyabilmişler.Dipnot: Bader Al-Ajeel'in Unemployment adlı fotoğrafına bakmadan geçmeyin derim.

BİR HATIRLATMA:


Tarih: 6 Şubat 2009
Saat:15:00
Yer: Ankara (Milli Eğitim Bakanlığı önünde)

14 yorum:

Müstear Efendi dedi ki...

Aslında şu maliye bakanını oğullarıyla bir tanışabilsem, benim de süper fikirlerim var. Bana ufak bir pay verseler yeter. Maksat ekonomi dönsün...

egemavisi dedi ki...

Yok, yok. Doğrudan kendileriyle tanışık olmamız gerek. Ayrıca dişli biri olmanız da şart.

Basak dedi ki...

imam olsaydın sırtın yere gelmezdi be ege mavisi... Adamlar her yeri ama her yeri imam doldurdular.

egemavisi dedi ki...

Belki de gelmezdi. Belki de şu sevmedikleri din adamlarında olurdum, sevmezlerdi beni. :)

Mehtap P.G dedi ki...

Italya yillar once bu hatayi yapip, tipta uzmanlik da dahil,bursla ogrencilik seklinde surdurmus bilim dunyasini.. simdi geriye donmek icin inanilmaz cabalar harcadiklari gibi, ogrenci psikolojisinden cikamamis, sorumluluk al(a)mayan yetiskinlerden olusan bir bilim dunyasiyla ugrasiyorlar.. ustelik ornegin bir bursluya nober tutturamazsiniz.. yasalar da izin vermez..
burada da isler karanlik anlayacaginiz..

egemavisi dedi ki...

Öncelikle hoşgeldiniz Mehtap Hanım.
Bu konuyu bilmiyordum. Madem örnek var YÖK'ün önünde, hiç mi dünyadan haberleri yok diyeceğim, anlamsız olacak!

haccecan dedi ki...

çalışanların durumlarıda vahim arkadaşlar... ne olacağımız belirsiz... sözleşmeli memur alımı oluyor devlet kadrosuna, atananlar atandım diye sevinemiyor... yeni bir yasayla kapının önüne konulmaktan korkuyor herkes...

herşey belirsiz..

egemavisi dedi ki...

Hoşgeldiniz Haccecan.
Haklısınız. Devlet memuru konusunu açamıyorum korkumdan. Kötü şeyler söylemem işten bile değil.

Arzu Pınar dedi ki...

sadece işsizlik mi, askerlikten de koruyorlar. tayyib in oğlu da, rapor alıp askere gitmemişti. gelini kuyumcu şirketine ortak vs...

egemavisi dedi ki...

Hoşgeldiniz öncelikle.
Orası da var tabi. Bal tutan parmağını yalıyor efendim. Ne yazık ki!

KUBİLAY KIZILDENİZLİ dedi ki...

Ben devletin imkanlarının kullanılarak kendi çocuklarına gelecek yaratmaya çalışan yöneticileri lanetlemekle birlikte onların çocuklarına acırım.
Özal' ın çocukları da böyledi ve şimdi hepsi kişiliksiz ve sünepe hayatı yaşıyorlar.
Bu 15 yaşındaki çocuk ne zaman çocuk???

KUBİLAY KIZILDENİZLİ dedi ki...

Bu ordu gittikçe artacak.
Aslında ben bu Cumhurbaşkanının çocuğuna acıyırum... Ne zaman çocuk olup, ne zaman oynayacak.
Hepsi Özal' ın çocukları gibi pespayeleşecek.

egemavisi dedi ki...

Hoşgeldiniz Kubilay Bey,
Yorumlarınızı yeni gördüğüm için ikisini de yayınlıyorum.
Olaya farklı bir açıdan bakmışsınız ve haklısınız da. Sorularınızı muhatapları görmezden gelecektir büyük ihtimalle.

DİŞİ GEYİK dedi ki...

Ölü yatırımlarıyla,benim memurum işini bilir mantalitesiyle Türkiye'yi de pespayeleştirdi o şu an çocuğu pespayeleşen zat.ölünün arkasından da konuşulmaz ya neyse...

Yorum Gönder