Son Eklenenler

25 Kasım 2009

Kurban

Bugün Göztepe tarafında otobüs durağına doğru yürürken, açık alanda masaları olan bir kafeteryanın önünde ağaca bağlanmış bir köpeği çaresiz bir biçimde gelip geçenlere bakarken gördüm. Kendimi o ağaca bağlı hissettim onu görünce. Sahibi muhtemelen gezdirmek için çıkarmıştı. Ve yine muhtemelen biraz oturup bir şeyler içmek için kafeteryaya oturmuştu. Ama o garip köpekcik ağaca bağlı, dilediğince gezen, yürüyen insanları ve dahi diğer hayvanları görüyordu. Üzüldüm.
Az önce haberlere bakarken de En kanlı festival haberini gördüm. İnsanlığımdan utandım.
Bu vahşeti yapanlara LANET OLSUN!


insan
Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı.
Güncel Türkçe Sözlük

Düşünme ve konuşma yetileri olan bilinçli, toplumsal canlı.
BSTS / Toplumbilim Terimleri 1975

kurban

Doğaüstü güçleri, yüce varlıkları ve tanrıları hoşnut etmek, onlarla barışık olmak, onlara teşekkür etmek ve onlardan isteklerde bulunmak için kesilen hayvan, sunulan yiyecek, içecek.
BSTS / Budunbilim Terimleri Sözlüğü 1973

Dinsel bir inancın sonucu olarak, kendine özgü törenlerle şu ya da bu biçimde, doğaüstü güçlere sunulan kan ya da canlı yaratık, bk. kansal kurban.
BSTS / Halkbilim Terimleri Sözlüğü 1978

2 yorum:

ŞIKELLA dedi ki...

çok üzülüyorum böyle haberleri okuyunca. insanlardan ne farkı varki hayvanların bu kötü muameleyi görüyorlar. hoş benimkide laf işte insan insanada iyi davranmıyorki bu ülkede:(

egemavisi dedi ki...

Ne yazık ki değiniz doğru, insana iyi davranılmıyor. Keşke yanılsaydık.

Yorum Gönder