Son Eklenenler

29 Ocak 2010

5 Soruluk Mim

Merhaba,
Sevgili Kubilay Bey beni mimlemiş. Biraz geç olmakla birlikte anlayışına sığınarak bu yazıyı yayınlıyorum. Mime geçmeden önce, mimin kurallarını hemen aşağıya yazıyorum.
  • Mimi gönderen bloga link veriyorsunuz.
  • Üç kişiyi mimliyorsunuz ve mimlediğiniz kişinin bloguna not bırakıyorsunuz. ("Ortaya bıraktım, isteyen alsın." demiyorsunuz.) Ayrıca olabildiğince bu konuda mimlenmemiş blogları seçmek için özen gösteriyoruz.
  • Mimlediğiniz blogların da linkini veriyorsunuz
1) Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kürsü dokunulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıklar kaldırılmalıdır.

2) Seçim barajı kaldırılsın mı? Neden?

Seçim barajı kaldırılmalıdır. Nedenini şöyle açıklayayayım: Geçerli olan seçim sisteminde bazı siyasi partiler, belirli bir bölgede yüksek oy oranına sahip olmalarına karşın ülke genelinde barajı aşamamamaktadır. Bu da yurttaşların iradesinin meclise tam olarak yansıtılamamasına neden olmaktadır.

3) Adayların belirlenmesinde nasıl bir yöntem uygulansın?

Parti örgütlerinde seçimle belirlenmelidir. Ancak burada önemli bir konu var. Adaylar belirlendikten sonra seçmenlerin o aday hakkında bilgi edinebileceği sürenin uzatılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

4) Yargı bağımsızlığı sizin için ne anlam taşıyor?

Benim için yargı bağımsızlığı; evrensel insan hakları ve hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, bağımsız yargıçlarca ve diğer hukuk insanlarıyla yürütülen adalet sistemi anlamına geliyor.

5) Beşinci soruyu siz belirlemek durumunda olsaydınız neyi öğrenmek isterdiniz?

Sadece şu ana özgü değil, geçmişten günümüze yöneticilerin, insanların gözünün içine baka baka gerçekleri çarpıttıktan sonra ne hissettiklerini bilmek isterdim. O an ne hissederler? Çok mu sevinçli olur insan, 'şunları nasıl kandırdım' mı der? Nedir yani o duygu? Zira yaşamayı istemeyeceğim duyguların ilk sıralarındadır.

Sıra geldi mimlemeye. Sevgili Karakutu, sevgili Gülş ve sevgili İlknur, acaba mime siz de katılır mısınız?

5 yorum:

Vladimir dedi ki...

İlk dört soruda sana katılıyorum. Dördüncü soruya ne demeli, politikacıları bu denli yalan söyleyen bir ülkenin hala gelecekle ilgili her hangi bir olumlu umuda kapılamsını kim bekleyebilir. Ne düşünüyorlardır bence biliyo rmusun? Oh be zaman kazandık diyorlardır. Beş dakika sonrasını planlamaktan aciz insan sadece ve sadece kullanamayacağı zamanı çalmanın peşinde koşar sadece. "Oh be" der "zaman kazandık". Beş dakika sonra da "bunu da atlattık haydi şimdi cuma namazına" der. Ve daha derken konu neydi unutur gider. Evet işimiz bunlara kaldı. Ne iç açıcı değil mi?

Abi dedi ki...

Hakkaten Cuma di mi bugün? :)))

bilge dedi ki...

merhabalar hissiz insanlar vicdan muhasebesini yapamayan insanlar gözümüzün içine baka baka yalan söylerler ne hissedebilirlerki hismi var onlarda ben olduğunu sanmıyorum sevgi ve dostlukla...

İlk... dedi ki...

Canım ben çok teşekkürleeer ,en kısa zamanda çabucak mimine katılacağıım...

egemavisi dedi ki...

Vladimir,
Benim de düşüncem senin gibi, oh be dedikleri yönünde. Tutarlı olmamaları ise kimsenin yüzlerine vurmadığı/vurmaktan çekindiği bir durum.

Abi,
Bir hafta sonra olsa da, evet, bugün cuma. Bir haftada sorduklarıma yenileri eklendi. :(

Bilge,
Hissiz olduklarını sanmam fakat nasıl bir hesap içinde bunları yapalibiyorlar, kendilerinin de anladığını sanmıyorum.

İlk...,
Sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum Gönder